Náš příběh

lehátko anadi pelech pro velkého psaMáme rádi psy

A zatížení jsme hlavně na ty velké. Co se týče pelíšků, vždy jsme se jim snažili dopřát co největší komfort, a to nejen abychom předcházeli nepříjemným otlakům, ale jednoduše jsme chtěli, aby se našim mazlíčkům „hajalo“ pohodlně. Časem jsme přišli na to, že při výběru pelíšků nemůžeme hledět jen na potřeby našich psů, ale také na ty naše, praktické. Pelíšky umístěné v domě byly po čase cítit, musely se čistit, prát, což u pelíšků velikosti XL, XXL není vždy úplně snadné. Rovněž úklid pod pelíškem vyžaduje určité úsilí, pelíšek musíte přemístit, vyluxovat, vytřít pod ním, po uschnutí ho vrátit na místo – to každý pejskař určitě dobře zná. Postupně jsme kupovali nové a nové pelíšky, ale stále to nebylo ono. Některé zničili psi, jiné jsme věnovali do útulku. A pelíšky pro venkovní použití -  to byl ještě větší oříšek. Psi rádi polehávali na nezastřešeném místě v blízkosti vrat, a pelíšek, který by odolal dešti, sněhu, po dešti rychle vyschnul, se zdál být neřešitelným problémem. Když byly útulky plné našich pelechů všech možných známých i neznámých značek, došlo nám, že by všechny naše požadavky mohlo splnit lehátko.

A vše začalo úplně nanovo. Během více než 10-ti let jsme vyzkoušeli všechna možná lehátka, která byla k dostání na tuzemském i zahraničním trhu. Některá se jevila z počátku velmi dobře, bohužel často již nedlouhé používání ukázalo jejich nedostatky.

Nejčastější nedostatky běžných lehátek

Nestabilita

Lehátko se časem rozviklalo, některé se rozbilo úplně. To se týkalo především plastových lehátek. Výrobci by měli při výrobě konstrukce zohlednit nejen váhu psa, ale i různé způsoby nastupování a slézání z lehátka, rovněž i točení se na lehátku vestoje před ulehnutím, apod. Nemluvě o prudkém naskakování při hrách – psovi těžko vysvětlíte, že lehátko je jen na odpočinek, že je do svých divokých hrátek nemá zahrnovat.

Nedostatečná velikost

Většina lehátek se vyrábí pouze do velikosti XL, přitom právě pro obří plemena je lehátko ideálním vnitřním i venkovním pelíškem.

Nevhodný materiál potahu

Některé potahy byly až nečekaně brzy odřené a vypadaly nehezky. Někteří výrobci sice nabízí náhradní potahy, ale cena lehátka je vysoká a vydávat vcelku pravidelně peníze za nový potah se nám nejevilo jako ideální. Ve většině potahů se i při slabším dešti tvořily louže, po vylití déle schly.

Prověšení potahu

Do určité míry nevadí, ovšem u většiny vyzkoušených lehátek byla dříve či později tato míra překročena.

Nevhodný střih potahu

Některá lehátka měla v rozích mezeru mezi potahem a konstrukcí. Pokud pes při nastupování nebo slézání do této mezery šlápne, může to vést k jeho zranění.

Celoroční umístění venku

S tím měla většina lehátek problém a trvalé umístění na dešti a sněhu jim nesvědčilo, přestože bylo deklarováno venkovní použití. S tím nemělo problém plastové lehátko, ale zase viz výše. Kovová lehátka byla sice ošetřena kvalitním nástřikem, ve svárech, v místech odření a u šroubů však začínala rezivět již po první sezóně. Šrouby u lehátek zrezly časem úplně – z nepochopitelných důvodů ani jeden výrobce nepoužil nerezové šrouby.

Výsledek

Tedy po mnohých zkušenostech jsme došli k závěru, že chceme-li pro své velké a obří psy, které jsme měli, máme a vždy budeme mít, „dokonalé lehátko“, tedy lehátko splňující všechny naše požadavky, musíme si ho sami vyrobit. Hned na začátku jsme si ujasnili, že náš produkt bude zaměřený primárně na kvalitu, co nejlepší materiály, zpracování, že se nebude potýkat s běžnými nedostatky lehátek.

Jako ideální materiál na konstrukci jsme zvolili ušlechtilou nerez. Nerezová konstrukce odolá všem povětrnostním vlivům bez nejmenší újmy a je dostatečně pevná a stabilní. Rovněž volba materiálu potahu byla jednoznačná, zde jsme opět dali na osobní zkušenosti. Několik let máme na zahradě celoročně umístěnou zahradní postel – takové obří mohutné lehátko pro více osob se zátěžovým Batylinem®. Od jara do podzimu je intenzivně používaná všemi členy domácnosti i návštěvami, přičemž děti si jí občas „pletou“ s trampolínou. Přestože je na nezastřešeném místě, vystavená všem povětrnostním vlivům, Batyline® poté, co ho na jaře opláchneme vodou z hadice a očistíme smetáčkem, je bez přehánění stále jako nový. Bohužel o zbytku postele se to říct nedá – kovová konstrukce ošetřená kvalitním nástřikem a poplastovaná již na mnoha místech zrezivěla a plachtovina na stříšce se už rozpadla.

Batylinem® navíc ve velké míře prochází déšť a pokud na něm po prudším dešti zůstane loužička, po jejím vylití je během chvilky suchý. Lze ho používat i v horkém létě – na slunci se nezahřívá.

Co dodat – prostě bezkonkurenční Batyline®. Horší to bylo s jeho dostupností. Nakonec jsme dovezli originál od jediného evropského výrobce. U nás běžně používané, na první pohled podobné materiály vyráběné ve východních zemích jsou sice cenově dostupnější, ale jejich parametry jsou naprosto nesrovnatelné. Prvním ukazatelem, že to asi nebude to pravé, byl pro nás silný zápach tohoto materiálu, když byl nový. Přestože zápach časem při dostatečném větrání vymizel, nepůsobilo to na nás dobře. A především na otázku technických parametrů těchto textilií nedokázali jejich výrobci uspokojivě odpovědět a jak jsme se sami později přesvědčili, s Batyline®  nejsou vůbec srovnatelné.

Pak přišlo na řadu konstrukční řešení lehátka. Chtěli jsme, aby bylo možné lehátko rozebrat, převážet, případně potah vyprat (což je ale - jak jsme později zjistili - v případě Batylinu® zbytečné. Stačí použít vodu a houbičku nebo smetáček, v případě silného znečištění či zápachu navíc běžný čistící prostředek a sprchu nebo hadici). Dalším naším požadavkem bylo maximální vypnutí lehátka s minimálním prověšováním potahu. To byl trochu oříšek, protože tyto dvě věci – rozebírání a maximální vypnutí - jdou v podstatě proti sobě. Nakonec se vše vyřešit podařilo.

Lehátko prošlo časem rozsáhlým vývojem a změnami. Zkušenosti nás přivedli k nutnosti lehátko ještě více zpevnit, chtěli jsme, aby bylo použitelné i při extrémním zatěžování. Dnešní lehátka jsou řešená výrazně jinak, než původní prototypy i než následné verze, které mají v užívání mnozí naši zákazníci.

Uvědomovali jsme si, že se vysoká kvalita použitých materiálů a složitější techologie výroby se logicky odrazí na vyšší ceně a tedy horší prodejnosti. Na druhou stranu víme, že spousta majitelů především velkých plemen si dokáže spočítat, kolik je stály psí pelechy např. za posledních 10 let. A že pokud vydají jednorázově vyšší částku za lehátko, které jim dlouhodobě vydrží, v konečném důsledku ušetří spoustu peněz. Z tohoto důvodu jsme lehátko koncipovali jako kompletně servisovatelné a všech díly máme skladem. A to z něho dělá opravdu pelíšek na celý život :-)

 

 

                                                                                                                                             Iva a Tomáš Fietkovi

 

Doplňující poznámka psaná s 2-letým odstupem od zbytku textu (kromě závěru): kovová konstrukce naší zahradní postele, deklarovaná výrobcem jako venkovní a odolná proti korozi, se už úplně rozpadla. Batyline® z této postele, která nám byla inspirací, je nepoškozený, možná ho použijeme na lehátko. Naše historicky první lehátko Anadi - viz foto s tosou, která byla důvodem, proč jsme začali vyrábět lehátka a je stále s námi alespoň v našem logu - stále slouží další generaci našich psů.